۴ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «تاریخ زیباشناسی» به قلم «ووادیسوف تاتارکیویچ» با ترجمه «سید جواد فندرسکی» منتشر شد. ووادیسوف تاتارکیویچ در ۱۸۸۶ در ورشوی لهستان متولد شد. او فیلسوف، محقق و پژوهشگر برجسته در حوزه های تاریخ هنر، زیباشناسی، فلسفه و اخلاق بود. اغلب علاقه‌مندان به حوزه فلسفه هنر و زیباشناسی، با نام ووادیسوف تاتارکیویچ بیگانه نیستند.


وی بیشترین شهرتش را وامدار تاریخ سه جلدی زیباشناسی است که بین سالهای ۷-۱۹۶۲ به زبان لهستانی نگاشته است. در طول این سالها برخی از متخصصان، دانشجویان و علاقه‌مندان حوزه فلسفه هنر و زیباشناسی به ترجمه انگلیسی این اثر رجوع و از آن استفاده می کردند.


اکنون سید جواد فندرسکی با تلاشی پیوسته جلد نخست این مجموعه را از زبان انگلیسی و با مراجعه به متن آلمانی ترجمه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. جلد نخست این مجموعه از سه بخش با عناوین زیباشناسی دوران باستان، زیباشناسی دوره کلاسیک و زیباشناسی یونانی‌گرا تشکیل شده است. 


تاتارکیویچ در فصل نخست با عنوان «زیباشناسی دوران باستان» به دوره باستان، مبانی شعر، مبانی هنرهای تجسمی، پیش فرضهای رایج زیباشناختی در میان یونانیان و زیباشناسی شاعران دوران باستان می پردازد. «زیباشناسی دوره کلاسیک» عنوان بخش دوم این اثر است که علاوه بر ویژگیهای این دوره، ادبیات، هنرهای تجسمی، زیباشناسی و فلسفه، زیباشناسی فیثاغورثی، زیباشناسی سوفسطائیان و سقراط، ارزیابی و جمع‌بندی زیباشناسی پیش از افلاطون و در نهایت زیباشناسی افلاطون و ارسطو را بررسی می کند.


این بخش با عنوان «پایان دوران کلاسیک» به اتمام می‌رسد و این پایان آغازی بر بخش بعدی با عنوان «زیباشناسی یونانی‌‌گرا» است. مؤلف در این بخش ابتدا توصیفاتی درباره دوره یونانی‌گرا می دهد و سپس زیباشناسی در فلسفه یونانی‌گرا، زیباشناسی اپیکوریان، زیباشناسی شکاکان، زیباشناسی رواقیون، زیباشناسی سیسرو و التقاط‌گرایان را بررسی می‌کند و پس از این سیر تاریخی به زیباشناسی در شاخه های مختلف هنر مانند زیباشناسی موسیقی، زیباشناسی شعر، زیباشناسی خطابه، زیباشناسی هنرهای تجسمی می‌پردازد.


در آخر پس از ارائه یک تقسیم بندی از هنر، زیباشناسی فلوطین را مورد واکاوی قرار می دهد و در نهایت ارزیابی اش را از زیبایی شناسی دوره باستان ارائه می کند. همچنین این اثر مشتمل بر مقدمه ای راهگشا به قلم مؤلف و فهرست نامها و فهرست موضوعی می باشد.


جلد نخست این اثر در ۷۵۱ صفحه، با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه، با قیمت ۴۲۵۰۰ تومان به همت نشر علم در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

مطالب مرتبط :
  1. فلسفه و تاریخ آن منتشر شد
  2. کارگاه آموزشی تاریخ فلسفه اسلامی (از آغاز تا دوره معاصر) برگزار می شود
  3. ترجمه در هر کشوری متناسب با رشد و پیشرفت فرهنگی صورت می گیرد/ وضع ترجمه در ایران مطلوب نیست
  4. جهان اسلام قلب تپنده فلسفه در قرون وسطی بود/ تأثیر نهضت ترجمه بر فلسفه غرب
  5. کارگاه ترجمه متون فلسفی برگزار می‌شود

پارک علم و فناوری قم

zohur