۲۴ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:


 غنا


مراسم جشن نیمه شعبان با حضور سفیر ایران و ایرانیان مقیم غنا در رایزنی فرهنگی برگزار شد. در این مراسم، ابتدا رایزن فرهنگی زیارت موسوم به آل یس را قرائت نمودند و سپس در باره مهدویت سخنرانی نمود.


بخشایش دو نگاه به هستی (بدبینانه و خوشبینانه) که تحت عنوان مساله شرور در کلام جدید چالش بزرگی برای اعتقادات دینی نیز محسوب می شود را توضیح داد.


وی افزود: اعتقاد به منجی در هستی که در همه ادیان الهی وجود دارد همواره نگاه خوشبینانه را استوار می سازد. اعتقاد به منجی موجب میشود در نهایت همه شرور در آخر زمان توجیه معقولی پیدا کند. اگرچه تا نیامدن آن منجی چالش بزرگی در پیش رو داریم. در عین حال یکی از فرقهای مومن و کافر ایمان به غیب است (الذین یؤمنون بالغیب) و مصداق یکی از آنها ایمان به امام زمان در آخر زمان است.


وی در بخش دوم سخنان خود به دو رهیافت به منجی اشاره کرد: نگاه آرماگدونیزم دین یهود و انجمن حجتیه و نگاه امام خمینی. در نگاه اول گویی منجی تا قبل از آمدن خود نقشی در اصلاح جامعه ندارد، ولی در نگاه دوم حتی در زمان غیبت امام همه امور را رصد مینماید و همه در برقراری عدالت اجتماعی و اجرای دین خدا در جامعه مسؤل بوده و امام زمان (عج) همه این امور را تحت نظر خود مدیریت میفرماید. در نگاه دوم هر کس به هر میزان به کمک دین خدا و امام بر حق برخیزد امام نیز او را تایید میفرماید و هر کس این مهم را واگذارد امام نیز او را وامینهد. این نکته حائز اهمیت است که دیروز امام خمینی(ره) و امروز مقام معظم رهبری در خط مقدم مبارزه علیه هر گونه ظلم و حمایت از دین خدا مبارزه می کنند. وظیفه دینی همه ما حمایت از این حرکت استی که تنها بارقه امید در دل مشتاقان عدالت واقعی در سرتاسر جهان می باشد. هر کس این حرکت را حمایت کند مورد تایید امام زمان خواهد بود و هر کس به این نهضت دینی مقدس به هر نوع خیانت کند از عواقب آن چه در این دنیا و چه در آخرت مصون نخواهد ماند.


 در پایان رایزن فرهنگی برای کسانیکه این نهضت را به راه انداختند و هم اکنون در این مسیر پایدار مانده اند چه آنان که به رحمت خدا رفته اند مثل امام خمینی و شهدا و چه آنان که در قید حیاتند و در این مسیر مبارزه میکنند همچون مقام معظم رهبری دعا کرد.


ایتالیا


مراسم گرامیداشت نیمه شعبان با حضور سفرای کشورمان در رم و واتیکان، مسئولان نهادهای دولتی در ایتالیا، خانواده های ارگانهای دولتی و برخی از ایرانیان مقیم رم ، روز جمعه در محل مجتمع شهید باهنر این شهر برگزار شد.


در این مراسم که با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد، پورمرجان رایزن فرهنگی کشورمان ضمن تبریک ولادت امام مهدی (ع) گفت: بحث مهدویت و ظهور منجی بشریت نه تنها در اسلام بلکه در سایر ادیان هم مثل مسیحیت، یهودیت، بودیسم، هندوئیسم و زرتشتی رواج دارد و همه آنها به نوعی معتقد به ظهور فردی صالح به عنوان منجی بشریت هستند و این ظهور امیدبخش جامعه انسانی بوده است و لذا امروز هم اعتقاد به ظهور تنها راه نجات بشری است.


وی افزود: علمای دینی و فرهنگی در مقوله مهدویت به دو گونه بحث می کنند: الف ) روش روائی و حدیثی در خصوص امام مهدی(ع) و بیان روایات و تاریخ دینی اسلام و تشیع برای تبیین بحث غیبت و ظهور امام مهدی (ع) و همینطور شرائط ظهور امام(ع) و علامات ظهور و غیره


ب) ارائه بحث تئوریک و عقلی با توجه به تحولات علم و تکنولوژی در عصر حاضر که ببینیم بحث مهدویت در عصر حاضر و در جامعه متحول امروزی چگونه قابل تبیین است.


وی گفت: در عصری که مباحث جهانی شدن موجب در هم تنیدگی زمان و مکان ، کوچک شدن جهان ، همجواری مجازی و پیدایش دهکده جهانی شده است بحث مهدویت به طرز عقلانی و تئوریک مورد بحث در محافل علمی است .اندیشه مهدویت و موعود گرائی در اسلام اولا دارای بعد جهانی است ثانیا نشان از جامعه آرمانی است و ثالثا تدبیری الهی با تاکید بر فضیلت و سعادت انسانی است .


رایزن فرهنگی کشورمان تاکید کرد : مهدویت با برخی از تعاریف جهانی سازی سازگار نیست چون مبانی آندو متفاوت است .محور تمدن غربی و جهانی سازی انسان است ولی اندیشه مهدویت بر محور خالق هستی است .دغدغه جهانی سازی آزادی ولی دغدغه مهدویت فضیلت و سعادت بشری است .ولی وجه اشتراک آندو در جدا شدن هویت از مکان است به این مفهوم که مکان در شکل دهی هویت محوریت ندارد و پیدایش جامعه بشری جهانی با اندیشه و ایده امت واحده در مهدویت سازگار است .


حجه الاسلام والمسلمین ربانی سفیر کشورمان در واتیکان نیز در سخنانی ضمن تبریک این عید فرخنده گفت : بحث مهدویت در اسلام جزو مباحث کلامی ، کلیدی و موضوعات اساسی است و قوام جامعه انسانی هم به حجت خدا برمی گردد که به صورت روائی و عقلی این امر اثبات شده است و کتابهای متعددی در این مساله نوشته شده است .اما هنوز برخی در نقطه مقابل ، با القای این شبهه که چگونه ممکن است فردی در سن ۵ سالگی به امامت برسد و از وقتی که در دامان مادر خودش بوده است از چشم ها غائب بشود و از طرف دیگر قائل به امامت و ولایت او بشویم؟


وی افزود: در حالیکه مهدویت یکی از مباحث کلامی و عقلی در اسلام بوده و برخی از علمای اسلام برای تحقق این امر از جان خودشان مایه گذاشته اند .در بحارالانوار مجلسی و کتب دیگر از شیخ صدوق روایات و احادیث مربوط به دکترین مهدویت را جمع آوری نموده اند .آیاتی که در قرآن کریم برای اثبات وجود شریف حضرت مهدی (ع) تفسیر شده اند هم در این کتب نقل شده است.


ربانی بیان کرد: برخی دیگر این شبهه را وارد کرده اند که چرا نام امام مهدی و یا حتی سایر ائمه در قرآن کریم نیامده است ؟درپاسخ باید گفت : وقتی قرآن کریم در مورد خیلی از مباحث مهم حرف می زند عمدتا بصورت اشاره آنرا بیان می کند .البته مفسرین در قرآن ۱۲۳ آیه را در مورد حضرت ولیعصر اشاره نموده اند که یکی از این آیات این است که یاران و انصار حضرت ولیعصر باید دارای چه ویژگیهائی داشته باشند؟ سوره مبارکه الحج آیه ۴۱ «الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَآتَوُا الزَّکاةَ وَأَمَروا بِالمَعروفِ وَنَهَوا عَنِ المُنکَرِ ۗ وَلِلَّهِ عاقِبَةُ الأُمورِ. همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند، و زکات می‌دهند، و امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند، و پایان همه کارها از آن خداست!


وی گفت: هنگامی که حکومتی تشکیل می دهند آنها ( یاران حضرت مهدی) تلاش می کنند اقامه نماز کنند و این امر با قرائت نماز متفاوت است یعنی یک جامعه ، جهتش سمت خدائی بشود نه اینکه هر کس نماز خود را بخواند بلکه اقامه نماز باید بشود .اینها در دادن زکات پیش قدم می شوند که متاسفانه در جامعه ما خیلی کم رنگ شده است .همه ما حتی کارمندان دولت هم که معیشت مستمری داریم باید حساب سالیانه داشته باشیم و الا دچار مشکل می شویم .یاران امام زمان ۴ ویژگی دارند اقامه نماز ، پرداخت زکات ،امر به معروف و نهی از منکر.


ربانی در بخش دیگری از سخنان خود به فلسفه غیبت امام عصر اشاره نموده و گفت : ما قائل به ظهور هستیم و معتقدیم که حضرت زنده هستند و زندگی می کنند و فقط ساعت ظهور آن برای ما مشخص نیست .سر وجود امام زمان و غیبت ایشان از اسرار الهی است .خیلی ها به شیدائی در این موضوع رسیدند و راهی بیابانها شده اند چون گفته شده است که اقامت حضرت در بیابانها است .( هر چند در روایات ما به چنین صراحتی اشاره نشده است ) البته گفته شده است که حضرت بیشتر عمر خود را در مکه و مدینه می گذراند .زندگی حضرت به گونه ای است که تولد و انتسابش به خانواده خود (حسب و نسب) در کتب روائی ما ثبت شده است. مادر وی نرجس(ملیکه) دختر یشوعای فرزند قیصر روم است که خود دارای ویژگیهای خاصی بوده است.


وی افزود: امروزه همه ما باید امام زمان خود را بشناسیم و بدانیم که این چه عنصری است که سر غیبت او از اسرار الهی دانسته شده است .این همه رازها و شعرها و اعتقاد شدید یک ملت به او دارای حکمت متعالی است. در روایت داریم وقتی او ندا می دهد ، ۳۱۳ یار و یاور ایشان به عدد یاران بدر خود را سریعا به امام می رسانند و ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر به عنوان ابدال و مدیران حکومتی وی هستند که در کتب روائی ما ذکر شده است .


وی تصریح کرد: در روایات ما حتی برخی از شهرها و مدیران و استانداران آنها در زمان مهدی (ع) ذکر شده اند .نکته ای که نباید فراموش کنیم این است که نمی توانیم وقت خاصی برای ظهور قائل بشویم هر چند که علامات ظهور نقل شده است چون گفته شده است که” کذب الوقاتون” بنابر این مهدویت موضوع بسیار مهمی در اسلام است و مباحث زیادی بر روی آن انجام شده است و جا دارد در دانشگاههای ما روی آن تحقیقات بیشتری صورت بگیرد . علاوه بر آیه فوق الذکر احادیث زیادی هم در باب امام مهدی (ع) ذکر شده است مثل ” لولا الحجة لساخت الأرض بأهلها” اگر حجت در روی زمین نباشد، زمین، مردم را به کام خود فرو می‌‌کشد.


ما در محضر حضرت حجت هستیم و اعمال ما به وی عرضه می گردد و شیعیان اگر اعمال خود را به درستی انجام دهند حتما یکبار در زندگی امام خود را می بینند . برای این کار خیلی نیاز به کارهای مشقت بار نداریم .ما باید به خود آئیم و ببینیم چرا در جامعه ای که هیاتهای عزاداری همه شهرها و مساجد ما را پر کرده و اعتکافها همه مساجد را پر کرده است چرا این جامعه که دولتش هم اسلامی است دچار مشکل هستیم؟ پاسخ این است که ما دچار انحراف شده ایم و از اسم ائمه اظهار و امام زمان و امام حسین و کربلا سوءاستفاده می کنیم همه این موارد در زمان جنگ برای ما کمک کرد و نام کربلا و عشق به امام حسین انگیزه دفاع در برابر ظالمان را در بین جوانان و ملت ما برنگیخت تا اینکه بر دشمنان اسلام پیروز شدیم، ولی چرا عطر امام زمان در جامعه ما استشمام نمی شود؟


در پاسخ باید بگوئیم که همه ما از زندگی خودمان باید شروع کنیم .خواندن زیارات ائمه خوب است ولی کافی نیست و باید مرتبط با مولایمان باشیم و ببینیم که آیا مورد رضایتش است یا نه ؟ نحوه نگرش مان در روابط اجتماعی خود را باید در مسیر درستی قرار دهیم .تنها در این صورت است که امام هم نظری به ما می کند .آنچه که باعث پیشرفت اسلام شد اخلاق محمدی بوده است .جوانگرائی در اسلام خیلی مهم بود و در زمان پیامبر هم اکثرا جوانها بودند که پیامبر را پذیرفتند و یاران امام زمان هم همینطور هستند .خدا به همه ما توفیق دهد تا از یاران واقعی آن حضرت باشیم.


در پایان این برنامه مداح اهل البیت(ع) به مداحی پرداخت و نماز جماعت اقامه گردید. همچنین مراسم مشابهی در شهر های میلان ، تورینو ، براشا و مرکز اسلامی امام مهدی (ع) در رم با حضور شیعیان ایتالیائی ، ایرانی ، عراقی ، لبنانی و افغانی برگزار گردیده است.


قزاقستان (آستانا)


به میمنت میلاد منجی عالم بشریت مهدی مهدی (عج) ایرانیان مقیم شهر آستانا روز جمعه ۲۳ خرداد ماه، کارکنان و نمایندگان سفارت جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، رایزنی فرهنگی و کارکنان سایرنهادها با حضور دمیرچی سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان در کشتی آستانا بر روی رودخانه شهر آستانا گرد هم آمدند و ضمن گرامیداشت میلاد خجسته امام زمان (ع) در مسابقه انتظار که به همین مناسبت برگزار گردید شرکت کردند. این برنامه که با همکاری مشترک سفارت جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان و رایزنی فرهنگی برگزار شد مورد استقبال ایرانیان و علاقمندان و منتظران مهدی موعود (عج) قرار گرفت.


آذربایجان


مراسم جشن میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج )ویژه ایرانیان مقیم باکو با حضور حجه السلام و المسلمین اجاق نژاد نماینده ولی فقیه در آذربایجان،  پاک آئین سفیر  ایران، ابراهیمی رایزن فرهنگی، روسا و کارکنان نمایندگیهای ایرانی مقیم در باکو و جمعی از ایرانیان مقیم باکو و دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در جمهوری آذربایجان در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی برگزار شد.


این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام ا… مجید شروع و  سپس کلیپ زیبایی در مدح و ثنای ولی عصر (عج) پخش شد. سپس در ادامه ابراهیمی رایزن فرهنگی ایران ضمن تبریک این روز فرخنده، از حضار در خصوص اجابت دعوت رایزنی فرهنگی برای شرکت در این مراسم تشکر نمود.


 رایزن فرهنگی ایران گفت: بنا داریم بطور مرتب مراسمی برای ایرانیان مقیم باکو مانند شبهای شعر، فیلم و مجالس لنس با قرآن برگزار کنیم.


وی با اشاره به حدیثی از امام محمد باقر  به نقل از پیامبر اکرم که فرموده اند: ” افضل العباده انتظار الفرج” “برترین عبادتها انتظار فرج می باشد” انتظار را از صفات فطری و ذاتی همه انسانها دانستند که خاص شیعیان نبوده و علمای اهل سنت نیز  بالغ بر ۳۰ عنوان کتاب در این رابطه به نگارش در آورده اند.


“ابراهیمی” در ادامه به اینکه انتظار فرج تنها مختص مسلمانان نیز نمی باشد اشاره و گفتند همه ادیان به نحوی با اشکال گوناگون به یک منجی در آخر الزمان اشاره کرده اند و به مواردی از ادیان الهی و غیر الهی اشاره نموده و سپس با  قرائت شعری در مدح حضرت مهدی(عج) صحبتهای خود را به پایان رساندند.  


سپس در ادامه برنامه پاک آئین سفیر ایران ضمن تبریک این روز و خیر مقدم به میهمانان عزیز، از رایزنی فرهنگی در خصوص برگزاری این جشن و همچنین توجه ویژه  رایزنی فرهنگی به ایرانیان تشکر و قدردانی نمودند.


وی در ادامه صحبت هایشان به اشتراکات ادیان مختلف و تفاوتهای ماهوی در دیدگاه اسلام و مذهب تشیع در رابطه با مساله انتظار و آنچه که در غرب به غلط از آن بعنوان مبارزه خیر و شر تاریخ یاد می شود اشاره نمود.


سپس حجت السلام و المسلمین احمد پور از علما و مدرسین حوزه علمیه قم از عقل و شرع بعنوان دو عامل در اصلاح بشریت نام برد و گفت: چند چیز باعث فساد در عقل می شود: ۱٫ شراب ۲٫ حب الدنیا که باعث می شود انسان برای صلاح خویش و جامعه قدم بر ندارد. ۳٫ خود برتر بینی که انسان فقط به خود فکر کند و همه چیز را فقط برای خود بخواهد.


وی در ادامه با اشاره به احادیث و آیات قرآن کریم  در خصوص ظهور حضرت ولی عصر(عج) با اصلاح خویش زمینه را برای ظهور ایشان فراهم آوریم. سپس ایشان با اشاره به علائم موجود، ظهور حضرت حجت را قریب الوقوع دانسته و برای ظهور ایشان دعا نمودند.


در ادامه گروه همخوانی فرج به اجرای برنامه پرداخته و در ادامه دکلمه زیبایی در مدح حضرت مهدی توسط دوشیزه ملک زاده از دانش آموزان مجتمع اموزشی حضرت ولی عصر(عج) باکو اجرا  و سپس از کودکان حاضر در این جشن دعوت شد تا در مسابقه ای در خصوص حضرت ولی عصر(عج) شرکت نموده و به برگزیدگان این مسابقه جوایزی اهدا شد.


بنگلادش


جشن میلاد منجی عالم امکان حضرت بقیه الله العظم  به همت رایزنی فرهنگی ایران  با حضور حسین شاهباز یکی از مدیران ارشد موسسه ی بین المللی سیرداب ، حجه الاسلام والمسلمین عبدالقدوس ، اساتید دانشگاه ، دانشجویان ، اندیشمندان و جمع کثیری از شیعیان و عاشقان آن حضرت در سالن زیبای اجتماعات دانشگاه Daffodil international university در داکا پایتخت کشوراسلامی بنگلادش با شکوه تمام برگزار شد.


 مراسم پس از اقامه نماز مغرب و عشا آغاز گردید. ابتدا نماهنگ صوتی و تصویری زیبای دعای فرج امام زمان(عج) با صوتی دلنشین پخش و سپس نماهنگی دیگر در مدح یوسف فاطمه اجرا شد.


در ادامه خسروآبادی سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سخنانی نیمه شعبان و خجسته میلاد مهدی زهرا و شب برات به تعبیر مردم مسلمان بنگلادش را یکی از بزرگترین اعیاد شیعیان دانست وگسترش فرهنگ و فلسفه ی مهدویت را برای عصر حاضرضروری دانست و حضرت مهدی عج را عدالت گستر جهان معرفی کرد واظهار داشت: ما مسلمانان باید  با رفتار و اعمال شایسته ی خویش و پیروی از علمای اسلام زمینه ی ظهور آن حضرت را فراهم سازیم  و امید وار باشیم که خداوند به وعده ی خود عمل خواهد کرد وبا دست توانای امام زمان عج جهان را از ظلم و جور پاک خواهد ساخت .


“حسین شاهباز” مدیر ارشد موسسه بین المللی علمی پژوهشی در بنگلادش نیز در سخنانی اظهار داشت: مسلمانان با اتحاد و همبستگی میتوانند زمینه پیشرفت و تعالی را در همه موضوعات انسانی و اجتماعی فراهم سازند و الگویی نو برای سعادت انسانها ارائه نمایند که این خود باعث رضایت و شادی امام مهدی عج الله  خواهد بود.


 وی در ادامه بیان داشت که پیروی از فرامین الهی و عمل به دستورات اسلام نه تنها مانع پیشرفت علمی و تکنولوژی که امروزه غربیها بر این موضوع تاکید دارند نمی شود بلکه پیشرفت و توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در سایه انجام فرامین الهی و پیروی از دستورات اسلام از طرف خداوند منان تضمین شده است.


حجه الاسلام عبدالقدوس از علمای برجسته دینی در جامعه ی بنگلادش که تحصیلکرده حوزه علمیه قم بوده و دارای مدرک دکترای فلسفه نیز هست نیز در سخنانی با توسل به آیات قرآن و احادیث معتبر تاریخچه امامت و ولایت و تولد منجی عالم و دلیل غیبت ایشان را تحلیل و تفسیر کرد.


عبدالقدوس فلسفه ظهور مهدی(عج) و انتظار مسلمانان برای عدالت گستری ایشان را امید بخش دانست و بیان داشت همین که انسان میداند بالاخره روزی ظالمان و ستمکاران به سزای اعمالشان خواهند رسید و داد مظلوم از ظالم گرفته خواهد شد ، برای بشریت باعث ارامش و تسلی خاطر می باشد.


وی اظهار داشت: ما مسلمانان با داشتن ذخایر معنوی غنی و مطمئن ، نباید منتظر باشیم که جوامع کفر و کج اندیش برای ما نسخه ی زندگی و سعادت مندی بپیچند که هرگز جز گمراهی و سرخوردگی چیزی دستگیرمان نخواهد شد ما باید به داشته های خودمان اتکا کنیم و راه و رسم زندگیمان را طوری ترسیم نماییم که رضای حق تعالی را به دنبال داشته باشد و خود الگویی باشیم برای جوامع دیگر غیر مسلمان ، و سعادت و سربلندی را تنها از خداوند خالق طلب نماییم.


در خلال برنامه ها نعت خوانی و مدح خوانی  در مدح امام زمان عج به زبان بنگالی  برگزار شد. با همکاری و حمایت مالی رایزنی فرهنگی در شهرهای کولنا ، بوگرا و چیتاگونگ مراسم مشابهی به مناسبت میلاد با سعادت مهدی موعود عج برگزار شد.


 صربستان


مراسم جشن ولادت با سعادت منجی عالم بشریت حضرت امام مهدی(عج ) با شکوه فراوان در  محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در پایتخت صربستان برگزار شد. در این آیین که به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد برگزار شد،کلیه کارکنان نهادهای ایرانی به همراه خانواده خود و  نیز جمع قابل توجهی از ایرانیان مقیم حضور داشتند.


مجید فهیم پور سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان ، در آغاز این مراسم ، ضمن تبریک میلاد پربرکت امام زمان (عج) درباره عزت و عظمت نیمه شعبان و خصوصیات برجسته  حضرت حجت (ع) به ایراد سخن پرداخت و حضور پرشور حاضران منتظر را در چنین محافل معنوی تحسین کرد.


محمود شالویی رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان هم در این آیین با شکوه گفت: در فرهنگ دینی انتظار امری مقدس است و در فرهنگ و ادبیات فارسی موضوع انتظار و وجود حضرت حجت، فراوان مورد توجه  جدی شاعران قرار گرفته است.


در این مراسم  علاوه بر مولودی خوانی و قرائت اشعاری در فضایل آن امام غایب  (عج)، مسابقه ای فرهنگی تحت عنوان مهدی شناسی (عج) برگزار و جوایزنفیسی از سوی سفارت و رایزنی  به برگزیدگان  اهدا شد.  در این مراسم فهیم پور سفیر جمهوری اسلامی ایران از اقدامات گسترده رایزنی فرهنگی  کشورمان در بسط و توسعه فعالیتهای فرهنگی و هنری  رسما قدردانی کرد. همچنین از بهروز احمدی و مسعود حسینی دو جانباز انقلاب اسلامی  نیز تقدیر بعمل آمد .


تایلند


در شب میلاد قطب عالم امکان، یگانه منجی عالم بشریت و عدالت گستر آل طه حضرت مهدی موعود(عج) مراسم جشن باشکوهی در محل حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی کشورمان با حضور کمالیان سفیر و نجاریان زاد رایزن فرهنگی کشورمان و حجت الاسلام کریمی قدوسی نماینده جامعه المصطفی(ص) در تایلند و جمعی از ایرانیان کادر سفارت و مدرسه ایرانی و مقیم به همراه خانواده هایشان برگزار گردید.


در این جشن باشکوه، به خاطر تقارن با شب جمعه، ابتدا مراسم روحبخش دعای کمیل قرائت گردید و سپس کلیپ کوتاه تهیه شده توسط رایزن فرهنگی حاوی بخشی از بیانات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای حفظه الله در دیدار با مسئولان به مناسبت نیمه شعبان و مولودی خوانی برای حضار پخش شد و در ادامه برنامه حجت الاسلام کریمی و کمالیان پیرامون علائم ظهور حضرت مهدی(عج) و انتظار از دیدگاه قرآن و عترت و دیدگاه ادیان نسبت به منجی آخرالزمان برای حضار سخنرانی نمودند و پس از آن نیز نجاریان با سخنانی کوتاه و قرائت شعری در رثای حضرت مهدی(عج) سئوالتی را در خصوص حضرت مهدی(عج) برای حضار مطرح و به برندگان جوائزی اهداء شد.


در ادامه مراسم شعر خوانی خوانی توسط افضلی یکی از ایرانیان مقیم، سجاد تابعی از دانش آموزان مدرسه جمهوری اسلامی ایران و سپس مولودی خوانی توسط مجتبی نجاریان زاده فرزند رایزن فرهنگی کشورمان انجام شد.


برگزاری جشن میلاد منجی ویژه بانوان ایرانی


همچنین به مناسبت فرارسیدن میلاد یگانه منجی عالم بشریت و عدالت گستر آل طه حضرت مهدی موعود (عج) مراسم جشنی ویژه بانوان ایرانی در محل حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی کشورمان با حضور سرکارخانم نجاریان همسر رایزن فرهنگی و خانم کریمی قدوسی همسر نماینده جامعه المصطفی(ص) در تایلند و جمعی از ایرانیان برگزار گردید.


در این جشن باشکوه، خانمها نجاریان و کریمی در خصوص فضایل حضرت مهدی(عج) و ویژگیهای مؤمنان منتظر برای حضار سخنرانی نمودند و سپس مراسم مولودی خوانی و پخش کلیپ انتظار انجام شد.


برگزاری جشنهای نیمه شعبان توسط شیعیان تایلندی


با توجه به اینکه شیعیان بومی و شیفتگان مکتب اهل بیت علیهم السلام در این کشور جمعیت قابل ملاحظه ای دارند، لذا مراسم و جشن های ویژه میلاد حضرت صاحب الزمان مهدی موعود(عج) در این ایام و شب ها در اکثر مساجد و حسینیه های شیعیان در سراسر این کشور برپا می باشد که ویژه ترین این مراسم در مسجد بزرگ روح الله در شهر ناخان سیتامارات واقع در جنوب تایلند با حضور بیش از ۱۵۰۰ تن از شیعیان برگزار گردید. همچنین یکی دیگر از مراسم بزرگ و ویژه این ایام در مسجد صاحب الزمان شهر پراتوم تانی در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر بانکوک با حضور بیش از پانصد تن از شیعیان این کشور با شکوه خاصی برگزار شد.


برگزاری جشن در مسجد صاحب الزمان(عج)


به مناسبت میلاد قطب عالم امکان، یگانه منجی عالم بشریت و عدالت گستر آل طه حضرت مهدی موعود(عج) مراسم جشن باشکوهی  با حضور  کمالیان سفیر و نجاریان زاده رایزن فرهنگی کشورمان و حجت الاسلام کریمی قدوسی نماینده جامعه المصطفی(ص) در تایلند و بیش از پانصد تن از شیعیان تایلندی در مسجد صاحب الزمان شهر پراتوم تانی در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر بانکوک با شکوه خاصی برگزار شد.


برنامه های این جشن شامل: قرائت قرآن کریم- سخنرانی حجت الاسلام شیخ نعیم امام مسجد صاحب الزمان(عج) و کمالیان و حجت الاسلام کریمی قدوسی- قرائت سرود در رابطه امام مهدی(عج) توسط نوجوانان شیعه به دو زبان فارسی و تایی- اهداء هدایای نقدی به نمایندگان مراکز اسلامی و مساجد به عنوان کمک هزینه تحصیلی افراد بی بضاعت- اهداء هدایایی از طریق قرعه کشی به حضار در جلسه و در پایان قرائت جمعی دعای فرج برای تعجیل ظهور حضرت مهدی(عج).


سنگال


همزمان با ایام نیمه شعبان ومیلاد حضرت صاحب الزمان (عج) وبه همت نمایندگی فرهنگی کشورمان مراسم جشن باشکوهی در محل رایزنی فرهنگی با حضور ایرانیان مقیم داکار برگزار شد. در این مراسم ابتدا ایاتی از قران کریم تلاوت شد وپس از پخش کلیپ های مربوط به این مناسبت ذاکری رایزن فرهنگی ضمن تبریک این عید بزرگ به مهمانان ،با استناد به  احادیثی از امام جعفر صادق علیه السلام در خصوص وعده های الهی برای ظهور قائم وبرقراری قسط وعدالت در جامعه بشری به ایراد سخن پرداخت.


وی در تشریح مسئله انتظار واعتقاد به مهدویت با اشاره  به ادعاهای دروغین در خصوص ظهور منجی که در افریقا نیز از جمله سنگال رایج است مبانی اعتقادی فرقه لاین سنگال مبنی بر  انطباق خصوصیات امام زمان بر خلیفه خود را  تشریح کرد. وی بر لزوم معرفی مکتب اهل البیت(ع) ومعرفی ائمه اطهار علیهم السلام به مسلمانان علاقه مند ومستعد این کشور تاکید نمود.


قرائت زیارت آل یاسین وتوسل به حضرت صاحب الامر از دیگر برنامه های ویژه این مراسم بود.در میان برنامه ها اشعار زیبایی در مدح وثنای ولی عصر (عج) نیز سروده شد. در پایان حمیدو هنرمند شیعی  وعضو گروه ارکستر آفریقا ویژن قطعاتی از اشعاردر وصف امام مهدی(عج) را در دستگاه  موسیقی سنتی اجرا نمود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.


مراسم موسسه اسلامی داکار


همچنین همزمان با شب نیمه شعبان و با مشارکت رایزنی فرهنگی مراسم جشن،ذکر ودعا وسخنرانی در جمع  انبوه لبنانیهای مقیم داکار در محل حسینیه موسسه اسلامی داکار برگزار شد.در این مراسم با شکوه زیارات و دعا واعمال مخصوص این  شب قرائت واجرا گردید. سپس شیخ عبد المنعم زین رییس شیعیان لبنانی طی سخنانی وقایع تولد حجة ابن الحسن امام زمان (عج) وآغاز غیبت آن حضرت را تبیین و اعتقاد به مهدویت را از نقاط برجسته مکتب تشیع ذکر نمود.


وی با اشاره به وقایع اخیر عراق وحملات وحشیانه گروه داعش، بر لزوم حفظ هوشیاری در تمام جوامع مسلمان بر جلوگیری از نفوذ افراطی گری وجریانه ای ضد شیعی تاکید نمود. در پایان رایزن فرهنگی وهیات همراه ضمن ملاقات با شیخ منعم اعیاد شعبانیه را به ایشان تبریک گفت.


اوگاندا


رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا به مناسبت امام زمان (عج) در نیمه شعبان مراسم جشن برگزار نمود. این مراسم پس از اقامه نماز و قرائت دعای پر فیض کمیل برگزار شد. سفیر ایران، کارکنان سفارت و ایرانیان مقیم اوگاندا میهمان این مراسم بودند.


حجت الاسلام والمسلمین شیخ عباس عابدی مسئول مؤسسه بلال وابسته به مؤسسه اهل البیت (ع) در سخنان خود ضمن تبریک این عید خجسته به میهمانان و آرزوی سلامتی برای وجود امام زمان (عج)گفت: در کتاب شریف بحارالانوار آمده است که ۵۰ آیه در قرآن در مورد امام زمان (عج) وجود دارد. من تمام این آیات را حفظ هستم اما برخی از آنها را برایتان می خوانم: خداوند سبحان فرمود: «إِنَّمَا أَنتَ مُنذِرٌ  وَلِکُلِّ قَوْمٍ هَادٍ» (به درستی که تو بیم دهنده ای و برای هر جامعه راهنمایی هست. رعد/۷)


پس همواره یک بیم دهنده و هدایتگر در جوامع انسانی حضور دارد که از جانب خدا برگزیده شده است. امام صادق(ع) در تفسیر آیه یاد شده فرمود: «در هر زمانی امامی از خاندان ما وجود دارد که مردم را به آنچه رسول الله آورده (دین اسلام) هدایت می کند». («و فی کل زمان امام منا یهدیهم الی ما جاء به رسول الله (ص) » (مجلسی، بحارالانوار، ج ۲۳ ، ص ۵)


امامان معصوم (ع) مایه آرامش و امنیت هستی و واسطه فیض الهی اند و نعمات و برکات خداوند متعال به واسطه آنها و به یمن حضورشان به انسان ها داده می شود، که اگر لحظه ای برکت وجودشان نباشد، زمین اهلش را فرو می برد. ( در بحارالانوار، به مقوله ای لزوم وجود همیشگی رهبر آسمانی بر می خوریم. (مجلسی بحارالانوار، ج ۲۳ ، ص ۵۶))


بر اساس ده ها آیه از قرآن کریم موضوع ظهور حضرت مهدی (عج) قابل استناد است. تمرکز غالب این آیات بر بشارت به بندگان صالح و مستضعف برای بازستادن حق خود و رسیدن به قدرت و ایجاد یک حکومت واحد جهانی مبتنی بر حق و عدل و غلبه اسلام بر تمامی مکاتب و ادیان است. قرآن کریم از یک سو بیان می کند این بشارت در بعضی کتب آسمانی دیگر هم آمده است: «و همانا در زبور بعد از ذکر (تورات) نوشتیم که زمین را بندگان شایسته من به ارث خواهند برد». («وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ» ، انبیاء /۱۵۰) از سوی دیگر این بشارت را به اراده خداوند استناد می دهد: «و خواستیم بر مستضعفان روی زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان گردانیم»(قصص/۵) این آیات بشارت به ظهور می دهند که در تفسیر آنها روایات زیادی وجود دارد.


در آیه ای دیگر خداوند حکومت و جانشینی مومنان و صالحان را به عنوان «وعده ی الهی» بر بندگان با ایمان خود بیان می کند و امنیت و آرامش را مژده می دهد: «خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده اند، وعده داده است که حتماً آنان را در این زمین جانشین(خود) قرار دهد و آن دینی را که بر ایشان پسندیده است، به سودشان مستقر کند و بیمشان را به امنیت مبدل گرداند تا مرا عبادت کنند و … ». (نور ۵۵)


وی در ادامه گفت: در روایات اسلامی شباهتهای مادی و معنوی زیادی برای امام زمان(عج) با برخی از پیامبران(ع) آمده است که بسیاری از آنها در برخی از کتاب ها و کتاب مکیال المکارم گردآوری شده است.


قرقیزستان


جشن میلاد مسعود ولی الله الاعظم حضرت صاحب الزمان(عج) با حضور کارکنان نهادهای ایرانی مستقر در بیشکک، شیعیان آذری قرقیزستان و ایرانیان مقیم در مسجد امام علی (ع) برگزار شد.


در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین ایمانی امام جماعت مسجد امام علی(ع) طی سخنانی ضمن تبریک این عید خجسته به پیروان اهل بیت (ع)و جهانیان با اشاره به آیه ۵ سروه قصص “وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ “گفت: خداوند در این آیه می فرماید ما اراده کردیم مستضعفان را وارثان جهان قراردهیم .


امام جماعت مسجد امام علی (ع) افزود: ما معتقدیم امام غائب یک وعده الهی است که خداوند هر زمان صلاح بداند ایشان را برای رفع ظلم  وستم می آورد ایشاناضافه کرد موضوع امام غائب  مسله ای است که در زمان پیامبر اکرم (ص) و علی بن ابیطالب(ع) نیز مطرح بوده چنانکه پیامبر در پاسخ این سوال که امام غائب چگونه می تواند مردم را هدایت کند وبه مردم سود برساند فرمود به خدایی که جانم در دست اوست و مرا مبعوث کرد مردم از امام غائب سود می برند همانطور که از خورشید پشت ابر بهر ه مند می شوند  .


وی  به ذکر فضائل امام زمان وبه بیان وظائف شیعیان و منتظران آن امام همام در زمان غیبت اشاره کرد و اظهار داشت: ما باید برای ظهور آن حضرت دعا کنیم و از خدا وند سبحان ظهورشرا طلب کنیم  این چیزی است که حضرت صاحب الزمان(عج) هم از شیعیان انتظار دارد تا برای فرجش دعا کنند.


گفتنی است این مراسم با مولودی خوانی مداحان اهل بیت(ع) وبا اقامه نماز مغرب و عشاء پایان یافت.


 نخجوان


مراسم جشن سالروز ولادت حضرت ولی عصر (عج) در سرکنسولگری ایران در نخجوان برگزار شد. در این مراسم که با حضور عاشقان و محبین اهل بیت عصمت و طهارت (ع) انجام شد  علاوه بر همکاران سرکنسولگری، کارکنان محلی(اعم از ایرانی و نخجوانی)، مدیر- معلمین مدرسه جمهوری اسلامی و خانواده های آنان و بر اساس دعوت بعمل آمده، جمعی از ایرانیان مقیم و شیعیان نخجوانی علاقمند به خاندان عصمت وطهارت حضور داشتند.


این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز و سپس مولودی خوانی و مداحی توسط یکی از ذاکرین و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) انجام شد. گفتنی است نظیر چنین مراسمی نیز در مساجد جامع ، پیرقمیش و مسجد الزهراء نخجوان با حضور مسلمانان و شیعیان جمهوری خودمختار نخجوان برگزار گردید.


اتیوپی


مراسم نیمه شعبان با شکوه خاصی با حضور شیعیان هندی،پاکستانی،لبنانی و تجار ایرانی مقیم،سفیر و اعضاء سفارت و رایزن فرهنگی و مدیر مدرسه در محل مهمانسرای سفارت جمهوری اسلامی در آدیس آبابا برگزار شد. این مراسم پس از نماز مغرب و عشاء و با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید شروع و در ادامه سفیر ایران  ضمن تبریک میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی ودر خصوص دلائل غیبت آن حضرت مطالبی بیان داشت.


سپس دوست محمد شاعر و مداح پاکستانی مقیم آدیس آبابا در وصف حضرت مهدی (عج) اشعارش را به زبان اردو و انگلیسی قرائت نمود. همچنین مراسم دیگری به همین مناسبت در محل کنسولگری ایران برگزار شد. مولودی خوانی و مداحی توسط یکی از ذاکرین و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در منقبت حضرت مهدی(عج) انجام شد.


در فواصل برنامه کلیپ های مخصوص میلادی حضرت مهدی(عج) به نمایش گذاشته شد.


پاکستان(کویته)


با همکاری خانه فرهنگ کشورمان، جشن با شکوهی به مناسبت ولادت حضرت امام مهدی (عج)، و تقدیر از نفرات برتر مسابقه قرآنی با حضور سید ابوالفضل حسینی مسئول خانه فرهنگ، علمای برجسته کویته، اساتید قرآنی و عموم مردم در کتابخانه شهید منتظری منطقه هزاره تاون برگزار گردید.


در این مراسم پس از قرائت قرآن، مراسم نعت خوانی و مدیحه سرایی انجام و سپس به ۱۲ نفر  برتر رشته های قرآنی حفظ، ترتیل، صوت و لحن و اذان، لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود از طرف خانه فرهنگ ایران اهدا شد.

مطالب مرتبط :
  1. اعمال شب و روز نیمه شعبان/ نقل عایشه از چگونگی احیای پیامبر(ص) در سحر نیمه شعبان
  2. برگزاری احیای نیمه شعبان در مساجد تهران
  3. هیچ عرفانی به گردپای مناجات شعبانیه نمی‌رسد/ شب قدر در نیمه شعبان کلید می‌خورد
  4. آمادگی مسجد جمکران برای پذیرایی ۱۲ هزار کودک در نیمه شعبان
  5. داشتن تحلیل درستی از نقش امام و مسئله غیبت از لوازم گرامیداشت نیمه شعبان است

پارک علم و فناوری قم

zohur