۲۶ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مهمترین تفاوت اوراق وقف و اوراق قرض الحسنه (به عنوان نمونه دیگری از ابزارهای مالی غیرانتفاعی) آن است که اوراق وقف بدون سررسید هستند، در حالی که اوراق قرض الحسنه دارای سررسید محدود هستند.


اوراق قرض‌الحسنه اوراق بهاداری است که براساس قرارداد قرض بدون بهره منتشر می‌شود و به‌ موجب آن، ناشر اوراق به‌ میزان ارزش اسمی آنها به دارندگان اوراق بدهکار است و باید در سررسید به آنان بپردازد. این اوراق که با مجوز بانک مرکزی چاپ و منتشر می‌شوند، دارای مبلغ و مدّت معین هستند و در صورتی‌که موضوع (ازدواج، مسکن و …) روی آن درج شود، دربرانگیختن انگیزه جهت اختصاص وجوه مؤثرتر است. این اوراق را کمیته امداد، بانک‌ها و صندوق‌ها عرضه می‌کنند و تمام وجوه باید به‌ حساب خاص کمیته امداد واریز شود.


در اوراق مزبور، تضمین می‏‌شود که وجوه تخصیص‌یافته در مدّت تعیین‌شده به قرض‌دهنده بازپرداخت می ‏شود. بازپرداخت این وجوه از طریق بانک‌ها یا کمیته امداد میسّر می‌شود. این اوراق، بی‌نام است و دارنده آن، مالک آن شمرده می‌شود. همچنین این اوراق قابلیت فروش قبل از سررسید را نزد مرجع فروشنده دارد.


اوراق قرض‌الحسنه ابزار مناسبی برای تقویت نهاد قرض‌الحسنه و گسترش آن در جوامع اسلامی است. بر این اساس، در کشورهای مختلف اسلامی از جمله ایران، برخی اندیشمندان مسلمان چنین ابزار مالی خیرخواهانه‌ای را طراحی کردند که در برخی از کشورها اجرا نیز شده است و دستورالعمل انتشار اوراق قرض‌الحسنه در ۱۴ ماده و ۴ تبصره در اجرای بند (۲) مادة (۷) قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه ۱۳۸۴ روز هفدهم دی ماه جاری به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسید.


اما اگر فردی تمایل به انجام کارهای خیرخواهانه داشته باشد، بدون اینکه اصل مبلغ خود را دریافت نماید، از اوراق وقف استفاده می‌کند و حتی بعد از مرگ هم از سود این اوراق و عمل وقف خود استفاده می‌کند، در حالی که اگر بخواهد تنها به صورت محدود و در زمان مشخص کار خیری انجام دهد و سپس اصل مبلغ خود را باز پس گیرد، از اوراق وقف قرض‌الحسنه استفاده می‌نماید.

 

مطالب مرتبط :
  1. خدمات و برکات اوراق وقف برای همه مردم است
  2. اوراق وقف بیمارستان سرطان از طریق بانک، موبایل و اینترنت قابل خرید است
  3. جمع‌آوری امضای نمایندگان مجلس در حمایت از اوراق وقف
  4. ۱۵درصد از دارایی های کشور وقفی است/ تشریح کاربرد اوراق بهادار در وقف
  5. دعوت رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز از خیران برای خرید اوراق وقف

پارک علم و فناوری قم

zohur