۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این سمینار که در سالن همایشهای مرکز فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی و با حضور بانوان دانش پژوه دانشگاهی، روزنامه نگار و مدیران مدارس اسلامی برگزار شد، “علیرضا خوشرو” رایزن فرهنگی ایران با تبریک این روز مبارک و خیر مقدم به شخصیتهای شرکت کننده در این سمینار به نقش زنان ایرانی در جامعه پرداخت و حضور آنان را در زمینه های اجتماعی از دستاوردهای مهم در جامعه ایران دانست.


وی با اشاره به گامهای گسترده ای که زنان، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جامعه ایران داشته اند، به ارائه اطلاعات آماری، تلاش به تصویر کشیدن پیشرفتهای بانوان ایرانی در عرصه های گوناگون جامعه به ویژه در زمینه علوم و فناوری پرداخت.


“مارینا اسماعیل” مددکار برجسته مسلمان و نویسنده چندین کتاب معتبر در سریلانکا؛ در فضائل حضرت زهرا(س) و رابطه خاص او با پدربزرگوارش پیامبر اکرم(ص) به ایراد سخنرانی پرداخت و از شخصیت بی عیب و نقص بانوی دو عالم، حضرت زهرا(س) تمجید کرد.


وی اظهارداشت: روز زن با سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) منطبق است و حضرت زهرا(س) به عنوان الگویی برای تمام زنان در سراسر جهان است و ایشان دارای صفاتی نظیر شجاعت، عدالت طلبی، دفاع از حق و ایثار می باشد.


دکتر “مینا طاهر” مدرس دانشگاه کلمبو و معاون مرکز مطالعات استراتژی سریلانکا درباره باورهای اسلامی رایج در مورد زنان، بیان داشت: در اسلام مردان و زنان از کرامتهای انسانی برابری برخوردارند.


دکتر “جزیما” رئیس سابق دانشگاه جنوب شرق سریلانکا و معاون کمیسسون حقوق بشر سریلانکا به نقصهای موجود در قانون مسلمانان سریلانکا اشاره و در ادامه به تفاوتهای فمینیسم در غرب و تلاشهای که به برابری زنان مسلمان صورت می گیرد، پرداخت.


“چولانی کودکارا” از پژوهشگران ارشد حوزه زنان در سریلانکا در سخنانی گفت: زنان مسلمان سریلانکا باید از آزادیهای که در اسلام وجود دارد بهره بیشتری ببرند.


وی در ادامه به تفاوتهای که در قانون مسلمانان سریلانکا و شریعت و قوانین اسلامی سایر کشور ها وجود دارد، اشاره کرد.


“کامیر بالاسوریا” استاندار جنوب سریلانکا از سیاستهای جمهوری اسلامی برای کمک به سریلانکا در کنوانسیون حقوق بشر انجام شده است تشکر و  از روابط خوبی که بین دو کشور از گذشته های دور وجود داشته است، اظهار خوشحالی کرد و برای تقویت بیشتر روابط در آینده تأکید نمود.

مطالب مرتبط :
  1. همایش «اسلام و هویت زن در جهان معاصر» در بمبئی برگزار می شود
  2. همایش زنان عاشورایی برگزار می شود
  3. برای حل معضلات زنان عالم باید رویکردی اسلامی اتخاذ کرد
  4. برگزاری یادواره زنان حماسه سازدر حسنیه شهدای بسیج
  5. برگزاری سمینار بین المللی "اجرای قوانین اسلامی در دنیای معاصر" در اندونزی

پارک علم و فناوری قم

zohur