۲۵ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، بنابر اعلان گروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه هدف از برگزاری این نشست تخصصی، مطالعه و بررسی مسائل تشیع عراق در قرن نوزدهم و جایگاه ایرانیان مقیم عتبات عالیات درمناسبات ایران و عثمانی با تکیه بر اسناد آرشیو عثمانی ذکر شده است.


مسأله گسترش تشیع در عراق قرن نوزدهم، نحوه نگرش و سیاست حکومت عثمانی به تشیع عراق و ایرانیان مقیم عتبات عالیات و اختلاف سنی و شیعه در عراق و رویکرد دولتین به آن از محورهای این نشست علمی است که توسط دکتر رسول عربخانی عضوهیئت علمی دانشگاه پیام نور و استاد سیدعلی موجانی پژوهشگر و محقق تاریخ روابط خارجی وزارت امور خارجه ارائه می­ شود.


سئوالاتی نظیر آیا دولت ایران نقشی در گسترش تشیع در عراق داشت؟ و یا مناسبات دولت عثمانی با علمای مقیم عراق چگونه بود؟ و عتبات عالیات چه جایگاهی در سیاست پان اسلامیزم عبدالحمید دوم داشت؟ از جمله سئوالات اساسی این بحث علمی است که دبیری آنرا حجت الاسلام والمسلمین رمضان محمدی عضو هیئت‌ علمی و مدیرگروه تاریخ اسلام پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بر عهده دارد.


نشست علمی یادشده روز پنچ شنبه ۳۰ آبان­ماه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در محل انجمن­های علمی حوزه علمیه قم واقع در بلوار جمهوری، کوچه دوم، فرعی اول سمت چپ برگزار می­ شود و شرکت کلیه علاقه مندان در آن آزاد است.

مطالب مرتبط :
  1. برگزاری سه نشست به همت انجمن جامعه شناسی ایران/ نشست وضعیت اخلاق علم در دانشگاه‌های ایران
  2. برگزاری سه نشست در انجمن جامعه شناسی ایران
  3. سلمان فارسی اسلام را به ایران آورد نه حمله مسلمانان/سنخیت فلسفه ایران باستان و تشیع
  4. نشست بررسی «تشیع و تجربه حکومت مداری» برگزار می شود
  5. نشست «تحولات منطقه و آینده مناسبات شیعه و سنی» برگزار شد

پارک علم و فناوری قم

zohur