۲۰ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، صد و هشتاد و چهارمین شماره هفته نامه پنجره به مدیرمسئولی دکتر علیرضا زاکانی در ۱۰۰ صفحه و بهای ۴۵۰۰ تومان هم اکنون روی پیشخوان کیوسک‌های روزنامه‌‌فروشی قرار گرفت. نسخه الکترونیکی نیز با ۵۰ درصد تخفیف در سایت هفته‌نامه به آدرس panjerehweekly.ir  فروخته می‌شود.


مجله خبری این هفته نیز به موضوعات مختلفی مانند دیکتاتوری مظلومانه، از سرگیری رابطه ایران و آمریکا چه مانعی دارد؟، سونامی برف و درخواست حقوقدان از سرهنگ، پایان کار حاتمیکیا؟، وزیر زیر قولش زد و … می پردازد.


از بخش های مهم مجله می توان به پرونده های ذیل اشاره کرد:


اندیشه


وجوه ناشناخته  یک تحول (تأملی دوباره بر نظریه‎‎های انقلاب اسلامی که برخاسته از سنت اسلامی است)


انقلابها، بالاخص انقلاب‎‎های بشری که رهبری آن مشخصا برعهده انبیا و اولیاء الهی نیست، هرچند بهندرت اتفاق میافتند، اما بهجهت آنکه موجد تحولاتی عظیم و بنیادین در زندگی انسان‎‎ها هستند، موضوع نظریهپردازی‎‎های کلان اجتماعی و سیاسی قرار گرفتهاند. در این میان، انقلاب اسلامی استثنایی در میان این قواعد است و به جهت نقش محوری اسلام بهعنوان یک ایدئولوژی دینی و جایگاه رفیع مرجعیت دینی حضرت امام خمینی(ره) در رهبری انقلاب و پیشبرد آن، نه تنها ناقض تمامی تحلیل‎‎های پیشین بوده، بلکه زمینه ظهور نسل چهارمی از نظریه‎‎های انقلاب را نیز فراهم آورده است.


آنچه در این پرونده آمده، تلاشی برای نشان دادن برخی کوششهای نظری در تبیین وقوع انقلاب اسلامی از منظر متفکرین ایرانی و مسلمان است؛ نظریه‎‎ها یا شبهنظریه‎‎هایی که میکوشند نه از افق علوم اجتماعی یا سیاسی غرب، بلکه با نگاه به بینش‎‎های برخاسته از سنت اسلامی، در چهار شاخه فقه شیعی، فلسفه سیاسی اسلام بالاخص فلسفه صدرایی، عرفان شیعی و تاریخ مسلمین، وجوه جدیدی از این رخداد شگرف را بگشایند. گفتگوهایی با احمد رهدار، نجف لکزایی، موسی نجفی و یادداشتهایی از عماد افروغ، سیدسجاد ایزدهی، شریف لکزایی، محسن اسماعیلی، امیر نجات بخش از جمله مطالب این پرونده است.سیاســت


روز چندم از ماه عسل؟!(بررسی گذشته و آینده رابطه شیخ دیپلمات و شیخ کهنهکار)


رابطه بین آقای هاشمی و دکتر روحانی نه از جنس مرید و مرادی است و نه از جنس رئیس و مرئوسی. مخلوطی است از تمام آنچه در یک رابطه دوستانه میتوان متصور بود. مناسباتی که بین این دو در این مدت هشت ماهه شکل گرفت و بعدها شکل خواهد گرفت، محل بحث فراوانی است. آیا هاشمی و تیمش از روحانی عبور خواهند کرد؟ آیا روحانی و دولتش پروژه عبور از هاشمی را مجددا کلید خواهند زد؟ آیا اصلاحطلبان هر دو را دور خواهند زد؟ یا اینکه این ماه عسل پایانی نخواهد داشت. در این پرونده به این سؤالات پرداخته شده است.گفتگو با مهدی طائب، غلامعلی رجایی و امیر محبیان و یادداشتهایی از مهدی شمشیری و نفیسه رحمانی مهدی بلوکات، کبری آسویار، جلال خالقی، احسان متین رزم و مهدی علاقمند از مطالب منتشر شده در این پرونده است.


ضمیمه


ضمیمه پنجره پلاس هم در ۱۶ صفحه منتشر شده است. این هفته در صفحه گپ با سعید باباوند همراهید؛ گرافیست و نویسنده جوان اهل ذوق و نظر. با او در زمینه زندگی و هنرش گپ زدهایم. در صفحه طنز، مهمان نوشتهای از اسماعیل امینی هستید. از آقای امینی خواهش کردهایم در هفته‎‎های بعد هم ما را مهمان قلمشان کنند. بعد از طنز، پنجره ماضیه بهسراغتان میآید تا شما را با گذشته و گذشته را با شما آشنا کند. سجاد نجفی در این شماره برایتان از جشن‎‎های دو هزار و پانصد ساله میگوید و ماجرای تقلب انتخاباتی در اصفهان و شعاعالسلطنه که آب از دستش نمیچکید و یک فقره پابوسی به مناسبت اصلاحات ارضی و یک لانگشات از مجلس شورای ملی و یک مدیومشات از جناب شارلمانی.


نویسندگان صفحه خودنویس این شماره دکتر محمدرضا ترکی،اسماعیل امینی، علی داوودی و مصطفی حریریاند و صفحه کتاب، علاوه بر یادداشتی از حسامالدین مطهری، یک سبد کتاب انقلابی به شما معرفی میکند. پیشنهادهای فرهنگی حجت عزیزی کماکان در فرهنگستان هستند و در صفحه گلگشت نیز، هم شعر میخوانید و هم چهار کوتاهنوشت. مثل هفته گذشته، صفحه زندگی خوب که مهمان پنجره پلاس است، بهرغم خواهشو تمناهای ما، تا این لحظه به دستمان نرسیده و خبر هم نداریم درباره چیست. اما هرچه هست، لابد چیز خوبی است.


در بخش باشگاه اهل قلم مطالبی از علی دارابی، عطاء الله رفیعی آتانی، احمد رهدار، محمدحسین جعفریان، جواد محدثی، سیدمحمدتقی موحد ابطحی و محمد روحانی آمده است.

مطالب مرتبط :
  1. سیری در زندگی و تأملی در اندیشه‌های سید جمال‌الدین اسدآبادی در شماره جدید پنجره
  2. "ارتداد در محکمه اجتهاد" در شماره جدید مجله پنجره
  3. «بررسی و نقد تئوریهای انقلاب اسلامی ایران؛ تئوری تدا اسکاچ پل» منتشر شد
  4. انتشار شماره جدید فصلنامه «مطالعات معنوی»/ بررسی ریاضت مشروع
  5. بررسی خاستگاه و مبانی فکری طالبان/شماره جدید فصلنامه تاریخ فلسفه منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur