۱۸ مرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، عید فطر از جمله ایام پر خیر و برکتی است که فضایل بسیاری برای آن ذکر شده و به منظور بهره مندی هرچه بهتر و بیشتر از برکات این روز، اعمالی برای آن وارد شده است:


۱- بعد از نماز صبح و نمازعید تکبیر ” الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمد الحمد لله على ما هدانا و له الشکر على ما اولانا ” گفته شود.

 

۲-پرداخت زکات فطره پیش از نمازعید.

 

۳- انجام غسل روزعید. که زمان آن بعد از طلوع فجر تا زمان به جا آوردن نمازعید است. در هنگام غسل بگو: ” اللهم ایمانا بک وتصدیقا بکتابک واتباع سنة نبیک محمد صلى الله علیه وآله.” و پس ازغسل بگو:” اللهم اجعله کفارة لذنوبی وطهر دینی اللهم اذهب عنی الدنس.”

 

۴- برای اقامه نمازعید لباس نیکو پوشیده و از عطر استفاده نمایید.

 

۵- پیش از نماز عید، در اول روز افطار کنى. و بهتر آن است که به خرما یا به شیرینى باشد. و شیخ مفید فرموده مستحب است خوردن مقدار کمى از تربت‏ سیدالشهداء علیه السلام که براى هر دردى شفا است.

 

۷۶- قبل ازخروج از منزل برای نمازعید، دعایی را که از امام باقر(ع) روایت شده را بخوانی: ” اللهم من تهیا فی هذاالیوم اوتعبا اواعد و استعد لوفادة الى مخلوق رجاء رفده و نوافله و فواضله وعطایاه فان الیک یا سیدی تهیئتی و تعبئتی واعدادی واستعدادی رجاء رفدک وجوائزک ونوافلک و فواضلک و فضائلک وعطایاک و قد غدوت الى عید من اعیاد امة نبیک محمد صلوات الله علیه وعلى آله ولم افد الیک الیوم بعمل صالح اثق به قدمته ولا توجهت ‏بمخلوق املته ولکن اتیتک خاضعا مقرا بذنوبی واسائتی الى نفسی فیا عظیم یا عظیم یا عظیم اغفرلی العظیم من ذنوبی فانه لا یغفرالذنوب العظام الا انت ‏یا لا اله الا انت ‏یا ارحم الراحمین.”

 

۷- اقامه نمازعید.

 

۸- زیارت امام حسین علیه السلام.

 

۹- دعاى ندبه خوانده شود. سید بن طاوس فرموده که چون از دعا فارغ شود به سجده رود و بگوید:” اعوذ بک من نار حرها لا یطفى و جدیدها لا یبلى وعطشانها لا یروى” پس گونه راست را بر خاک بگذارد و بگوید:” الهی لا تقلب وجهی فی النار بعد سجودی وتعفیری لک بغیرمن منی علیک بل لک المن علی” سپس گونه چپ را بر خاک بگذارد و بگوید: ” ارحم من اساء واقترف واستکان واعترف” پس به حال سجده شود و بگوید:” ان کنت‏ بئس العبد فانت نعم الرب عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک یا کریم ” پس از آن صد بار بگوید: العفو العفو.

مطالب مرتبط :
  1. اعمال شب عید فطر/ پاداش روزه داری رمضان چیست؟
  2. اعمال مشترک و خاص شب های قدر/ علت تأکید بر قرائت سوره روم و عنکبوت
  3. خدایا مرا به اعمال صالح رهنما باش/ اهمیت نیت در اعمال
  4. معنای"میزان اعمال" در قیامت/ اعمال پیامبر (ص) و ائمه (ع) الگوی سنجش اعمال انسانها
  5. توصیه سیدبن طاووس برای روزهای پایانی رمضان/ اعمال وداع با ماه ضیافت الله

پارک علم و فناوری قم

zohur