۷ دی ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه در گفتگوی ویژه خبری شبکه قرآن و معارف سیما گفت: هفته وقف از ۹ تا ۱۵ دی ماه برگزار می شود. در طول این هفته برنامه های زیادی در راستای ترویج فرهنگ انجام خواهد شد که یکی از مهمترین برنامه های ما در این هفته همایش وقف و رسانه است.


وی افزود: یکی از مهمترین برنامه های سازمان، مربوط به امامزادگانی است که در شهرها و یا در مسیر تردد مسافران می باشند و امکان پذیرایی دارند. سعی شده تا این بقاع به مراکزی فرهنگی تبدیل شوند که با تلاشهای صورت گرفته در ۲۱۵۰ بقعه مرکز فرهنگی و قرآنی دایر شده است که در این مراکز برنامه های مختلفی از جمله برنامه ضیافت ماه رمضان در بیش از ۱۳۰۰ بقعه و برنامه های دیگری از جمله برنامه قربان تا غدیر و برگزاری محافل قرآنی انجام گرفته است و نکته قابل توجه دیگر در این بقاع متبرکه راه اندازی خیمه های معرفت با حضور علما و طلاب است که آشنایی به مسائل مختلف دینی و خانوادگی دارند.


وی با اشاره به این مطلب که رشد بسیار قابل توجهی در رابطه با فعالیت های قرآنی در سازمان اوقاف صورت گرفته است گفت: بیش از ۳۵۰۰۰ نفر در سال ۸۸ در مسابقات قرآنی کشوری شرکت داشته اند که این آمار در سال ۸۹، ۵۰۰۰۰ نفر شد و امسال نیز بیش از ۱۲۵۰۰۰۰ نفر در مسابقات کشوری مشارکت داشته اند و این یک توفیق بسیار بزرگ است هر چند ما معتقدیم که تا ۵میلیون هم ظرفیت خواهیم داشت.


حجت الاسلام محمدی تأکید کرد: ما این مسابقات بین المللی را یک رویداد مهم فرهنگی برای نظام جمهوری اسلامی ایران می دانیم و یکی از سیاستهای بزرگ ما این بوده که سعی کنیم تا همگان در این برنامه مهم قرآنی شرکت داشته باشند و منحصر به سازمان اوقاف نباشد هر چند مسئولیت اجرای آن از گذشته تا کنون نیز بر عهده سازمان اوقاف می باشد.


حجت الاسلام محمدی ادامه داد: وظیفه مهم دیگری که برای ما تعهد ایجاد کرد تا ظرف ۴ سال آن را مورد توجه خاص قرار دهیم مربوط به فرمایش رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآنی است که در تعهد ما خود را موظف دانسته ایم تا ظرف این ۴ سال یک میلیون حافظ تربیت کنیم از برنامه های مربوط به این تعهد ایجاد فضای مجازی هم جزیی از آن می باشد.


وی در رابطه با مسابقات قرآنی ویژه خواهران افزود: برای خواهران در عرصه کشوری مسابقات برگزار می شود اما فعلا برای مسابقات بین المللی خواهران بحث فقهی و شرعی مطرح است که در این رابطه باید نظر مقام معظم رهبری و دیگر مراجع مورد نظر باشد که اگر این موضوع حل شود می توان به این موضوع هم پرداخت.


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در رابطه با انتشارات اسوه و چاپ کتاب های دینی بیان داشت: ما سعی کرده ایم تا از ظرفیت موجود این انتشارات کمال استفاده شود و در این راستا قرآن، نهج البلاغه، مفاتیح و دیگر کتب مذهبی را چاپ کرده ایم اما باز هم نسبت به نیاز جامعه فاصله زیادی داریم که امیدواریم با حمایت مسئولان این نیاز را برطرف نماییم.


حجت الاسلام محمدی احیای ترویج وقف را امری مهم دانست و اظهار داشت: باید همه افراد جامعه نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشند که می توانند در امر وقف حضور داشته باشند که در رابطه با ترویج این فرهنگ علما، اساتید حوزه و تمامی ائمه جماعات و امامان جمعه به ما می توانند کمک کنند.احیای موقوفات موجود هم موضوع مهمی دیگر است که در حال پیگیری است و امیدواریم مردم هم در این رابطه به ما کمک کنند،نکته سوم دعوت و تشویق مردم به موقوفات جدید است که البته مردم ایران همیشه در این رابطه پیش قدم بوده اند.


وی در رابطه با بعضی از فعالیتهای صورت گرفته در سازمان اوقاف تصریح کرد: در رابطه با بحث ازدواج جوانان طرح پیوند آسمانی توانسته به ۱۱۰۵ زوج برای تشکیل خانواده کمک کند در طرح حرم زائران حرم رضوی نیز ۶۷۳ نفر توانستند به زیارت علی بن موسی الرضا(ع) مشرف شوند در ۲۹ دی ماه نیز طرحی با عنوان دستهای مهربانی برگزار خواهد شد.


حجت الاسلام محمدی ادامه داد: میانگین آمار گذشته سازمان اوقاف تا سال ۸۸ نزدیک به ۲۲۰ موقوفه بوده اما امسال ۱۸۰۰ موقوفه داشته ایم و این نشان دهنده این است که مردم به این امر علاقه مند هستند در مورد اجرای نیات واقفه هم ساختاری که مجموعه ای از مرکز سازمان تا استانها است تعریف شده که وظیفه دارد نسبت به اجرای نیات واقفین به طور دقیق توجه کند و ما با ایجاد سامانه بانک اطلاعات و مدیریت موقوفات و امامزادگان اطلاعات کلی را در این سیستم پیاده کرده ایم.


وی در پایان سخنانش تصریح کرد: برای بازخوانی وقفها هرچه اسناد در مراکز راکد و فعال داریم خدمت دوستان ابلاغ شده تا وقف نامه ها و شرایط واقفین را مورد مباحثه قرار دهند و بعد از رسیدن به نتیجه آنرا ثبت کنند و در سامانه هم به گونه ای طراحی شده که این امر باید ۶ مرحله را تا مرحله آخر و نهایی طی کند. از طرفی ما از دوستان خواسته ایم تا گزارش سازمانی ندهند بلکه گزارششان باید گواهی شرعی باشد که مطابق نیات وظیفه شان را به طور کامل انجام داده اند.

مطالب مرتبط :
  1. اعزام قاریان به حج ۹۲ / برگزاری آزمون حج از ۸ تا ۱۰ تیرماه
  2. اظهار تاسف از کمبود موقوفات قرآنی/ لزوم ارائه راهکار عملی حل مسائل بانوان از دیدگاه قرآن و اهل بیت
  3. نماینده ایران مقام اول مسابقات بین‌المللی قرآن تونس را کسب کرد
  4. چرا روزه آمار جرم را کاهش می‌دهد/ برنامه تلویزیون باعث غفلت از مسجد نشود
  5. مسابقات تخصصی مفاهیم قرآن کریم در سراسر کشور برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur